פסיכולוגיה קלינית

אודות המגמה

המגמה לפסיכולוגיה קלינית מקנה לתלמידיה תשתית עיונית ומעשית המאפשרת להם ללמוד ולהתפתח כמטפלים בעלי מחויבות, עניין והבנה בעבודה טיפולית מעשית ובתהליכים הנפשיים העומדים ביסודה. תקוותנו היא שבוגרי המגמה, בהמשך דרכם המקצועית, יתרמו לקידום החשיבה והפרקטיקה בתחום. תוכנית המגמה מעודדת את פיתוחם של הכישורים הנחוצים לכך. הקניית תשתית זו נעשית באמצעות שילוב בין עבודה מעשית אינטנסיבית עם הדרכה צמודה, לבין קורסים עיוניים המאפשרים למידת מיומנויות קליניות, התבוננות בתהליכים הנפשיים שביסוד העבודה הטיפולית, ורכישת כלים תיאורטיים ואמפיריים לחקירה. כמו-כן, תורמת לכך ההתנסות במחקר שעל התלמיד לעבור במהלך לימודיו. אחד התחומים המתפתחים במגמה הוא תחום מחקרי תהליך ושינוי בפסיכורפיה, הן בטיפולים קוגניטיבים התנהגותיים והן בטיפולים בגישה פסיכודינמית. מייחדת את תוכניתנו העובדה שהמחקר יכול להיות אמפירי או תיאורטי וקליני.

כל המורים והמדריכים במגמה הם פסיכולוגים קליניים בכירים ומנוסים שלצד עבודתם האקדמית עוסקים באופן פעיל ושוטף בטפול ואבחון.

המגמה מאופיינת במצוינות בשני ענפי הפסיכותרפיה המרכזיים: פסיכותרפיה פסיכודינמית וטיפול התנהגותי קוגניטיבי.
 
אנו גאים בכך שהעומדים בראש חמש מגמות קליניות באוניברסיטאות השונות בארץ (למשל, בשנת תש"ע) הינם בוגרי המגמה הקלינית בירושלים. כמו כן, כל העומדים בראש השירות הפסיכולוגי במוסדות לבריאות הנפש בירושלים (עיר בה מספר המוסדות לבריאות הנפש הינו הגדול ביותר בארץ) אף הם בוגרי המגמה באוניברסיטה העברית.

מורי המגמה

מרכז המגמה: ד"ר יפתח יובל iftah.yovel@mail.huji.ac.il
פרופ' אוריה תשבי
פרופ' איתן בכר
פרופ' יונתן הפרט
פרופ' נילי מור
ד"ר אייל קלנטרוף
ד"ר לאורה קנטי  

תכנית הלימודים במגמה

תכנית הלימודים מבוססת על שנתיים רצופות של לימודים עיוניים ופרקטיקום מעשי ואינה ניתנת לפיצול. התכנית בנויה בצורה המאפשרת לסיים את כל החובות האקדמיים במהלך השנתיים, ואנו מעודדים את תלמידינו לסיימם בפרק זמן זה על מנת שיוכלו להתפנות להמשך הכשרתם במסגרת ההתמחות הקלינית ו/או לימודי התואר השלישי.
 
עם סיום כל חובות התכנית מוענק תואר שני (מוסמך) בפסיכולוגיה, הנחוץ, על פי תקנות ההתמחות של מועצת הפסיכולוגים שליד משרד הבריאות, כדי להשלים את ההתמתחות בפסיכולוגיה קלינית ולעבוד כמטפל.
תכנית הלימודים המחייבת היא זו המופיעה בשנתון שבו החל התלמיד את הלימודים, והיא נתונה לשינויים במהלך התואר, עליהם תודיע המחלקה אם יתרחשו. 

בוגרי המגמה הקלינית בירושלים

א. רוכשים ניסיון קליני רב וזאת בזכות העובדה שזו היא המגמה היחידה בה הפרקטיקום נמשך ברציפות במשך שנתיים ובאותה מסגרת קלינית

ב. ניתנת להם הזדמנות לסיום מהיר יחסית של כתיבת עבודת הגמר-תזה. שכן אפשרויות כתיבת התזה הינן מגוונות במחלקה המאופיינת גם בהצטיינות מחקרית.

לימודי דוקטורט

תלמידים שיעמדו בקריטריונים של כישורים והישגים יוכלו להתחיל במסלול "דוקטורט ישיר" כבר במהלך השנתיים של לימודי המוסמך. לפרטים נוספים על דוקטורט במחלקה.

קבלה למגמה

ראו פרטים לגבי קבלה למוסמך.