פסיכוביולוגיה

תכנית מצטיינים: צירוף פסיכולוגיה ומדעי החיים (318)


התכנית מתמקדת בבסיס הביולוגי של ההתנהגות, ומטרתה לאפשר לסטודנטים ללמוד את שני התחומים (פסיכולוגיה וביולוגיה) ואת נקודות המפגש ביניהם. תכנית הלימודים היא דו-חוגית ומבוססת על לימודים לתואר. תכנית הלימודים כוללת תכנית מלאה בפסיכולוגיה ותכנית מיוחדת בביולוגיה. במסגרת זו נכללים גם קורסים ייחודיים: "מח והתנהגות לתלמידי פסיכוביולוגיה" בשנה הראשונה, "סמינריון מודרך בפסיכוביולוגיה" בשנה השנייה, ובשנה השלישית "מפגש מודרך עם המחקר הביולוגי לתלמידי פסיכוביולוגיה", וכן התנסות מעבדתית בשבוע לימודים מרוכז.
 
למידע מפורט אודות לימודי הפסיכולוגיה בתכנית מתוך השנתון המחלקה לחצו כאן (מעודכן למתחילים בתשפ"ב).
 
 

מידע כללי על התכנית

לבוגרי התכנית יוענק תואר בוגר אוניברסיטה במדעי הטבע B.Sc. לאחר סיום מסכת הלימודים בחוג: צירוף פסיכולוגיה ומדעי החיים (בהיקף מלא). תואר זה יאפשר להם להמשיך לתואר מתקדם ללא השלמות בכל אחד מהתחומים האלה.

התכנית מרתקת מחד, אך מאידך היא מאתגרת, עמוסה, ודורשת השקעה רבה של שעות לימוד. נעשו (ועדיין נעשים) מאמצים רבים על-מנת לאפשר את הלימודים בשני הקמפוסים (הר הצופים וגבעת רם), לתאם את תכנית הלימודים ואת לוח הבחינות. עם זאת יש לקחת בחשבון כי יהיו ימים בהם תאלצו לעבור מקמפוס לקמפוס באותו היום. כמו כן, (בדומה לצירופים אחרים באוניברסיטה) יתכן מצב שבו תידרשו להיבחן בשני מבחנים (בשני החוגים) באותו היום (בשעות שונות).

כיון שהתכנית דורשת השקעה רבה בשני החוגים, נדרש מאמץ מיוחד בלימודים על מנת להשיג ציונים גבוהים דיים לצורך קבלה ללימודי תואר שני בפסיכולוגיה במגמות היישומיות-קליניות-טיפוליות. למועמדים שיודעים מראש כי ירצו להמשיך בלימודים בתחומים היישומיים, מוצע לשקול שנית הצטרפותם לתכנית. זאת ועוד, תנאי המעבר לשנה ב' הינו ממוצע 87 בלימודי שנה א'. 

התכנית מיועדת לתלמידים המעוניינים לרכוש ידע בפסיכולוגיה וביולוגיה בלימודי התואר הראשון, ושוקלים להמשיך ללימודים מתקדמים בתחומים מחקריים, כגון פסיכוביולוגיה, נוירופסיכולוגיה מחקרית , נוירוביולוגיה, מדעי המח, מדעי הקוגניציה, חישוביות עצבית, ביו-טכנולוגיה, ועוד.

אפשרויות תעסוקה

מה אפשר לעשות עם תואר ראשון בפסיכוביולוגיה מהאוניברסיטה העברית בירושלים?
מנהלי התכנית רואים בלימודי תואר ראשון בפסיכוביולוגיה מטרה וערך בפני עצמם. שלוש שנים בסביבה מאתגרת מבחינה אינטלקטואלית. לא מדובר בתכנית שמכשירה בתחום מקצועי מסוים, דוגמת משפטים, חשבונאות, או רפואת שיניים. יחד עם זאת, צפוי שסטודנטים ישאלו אילו אפשרויות ללימודים מתקדמים ועיסוק מקצועי עומדות בפניהם לאחר שסיימו תואר ראשון (B.Sc.) בפסיכוביולוגיה. להלן מספר תשובות אפשריות:
 

1) לימודים לתארים מתקדמים: בוגרי התכנית בפסיכוביולוגיה יכולים להירשם ללימודים מתקדמים (תואר שני, דוקטורט) בתחומים שדורשים תואר ראשון בביולוגיה או פסיכולוגיה, כולל פסיכולוגיה קלינית ונוירופסיכולוגיה יישומית. באופן כללי, הקבלה ללימודים בתכניות אלה היא ללא דרישה מוקדמת ללימודי השלמה, אם כי תיתכן דרישה לקורסים קדם-רפואיים מסוימים בקבלה לבתי ספר לרפואה (בעיקר בחו"ל).

2) אפשרויות תעסוקה בתחום הביולוגיה: קיימות אפשרויות רבות לאנשים עם תואר בפסיכוביולוגיה. למשל עיסוק בתחומים הפארא-רפואיים (טכנאי מעבדה, עוזר מחקר, פאראמדיק), תעשיות מבוססות-ביולוגיה (חברות תרופות, פיתוח ושיווק של ציוד ביו-רפואי, או תעשיית המזון), ותעשיות בעלות טכנולוגיות מתקדמות. כיוון שקיימת דרישה גוברת לפיתוח תרופות למצבים נוירולוגיים (מחלת פרקינסון, אלצהיימר, דיכאון, או כאב), הידע הנרכש בתכנית הלימודים יכול לשרת אתכם. אפשרויות נוספות קיימות גם בתחומים רחוקים יותר, דוגמת הגנה על הסביבה, כתיבה והוראה בתחומי המדע, ועוד.

3) אפשרויות תעסוקה בתחום הפסיכולוגיה: תואר ראשון בפסיכולוגיה הוא שימושי בכל תעסוקה שכרוכה בעבודה עם אנשים, דוגמת חינוך, עבודה קהילתית, עיתונות, ניהול משאבי אנוש, פרסום, מכירות ושיווק, ובתחום התיירות/מלונאות.

4) אפשרויות תעסוקה בתחומים רחבים יותר פתוחות בפני אנשים עם תואר ראשון בתכנית מצטיינים מאוניברסיטה בעלת שם: תחומי עיסוק רבים מקנים הכשרה ספציפית. מעסיקים בתחומים אלה מעדיפים למעשה שהמועמד לא יתמצא טוב יותר מהם בתחום עיסוקם הספציפי, אך מחפשים אנשים 'עם מוח', אינטליגנטיים, בעלי ראש פתוח, סקרנות, וניסיון מגוון. בוגרי התכנית מביאים אתם נכס של שלוש שנים בהן למדו כיצד המוח פועל.

ראשי התכנית

רכז התכנית - ביולוגיה
פרופ' ערן משורר, מדעי החיים, טל: 02-6585161, eran.meshorer@mail.huji.ac.il
 
רכזי התכנית - פסיכולוגיה
פרופ' רז ירמיה, פסיכולוגיה, טל: 02-5883695, msrazy@mscc.huji.ac.il
 
מתאמת ויועצת התכנית
 
מזכירות התכנית
אביטל אילוז, פסיכולוגיה, טל:02-5883407, avitalk@savion.huji.ac.il
קרן דניאל, מדעי החיים, טל: 02-6586541, kerend@savion.huji.ac.il
שרון ברגר, מדעי החיים, טל: 02-6585337, sharonb@savion.huji.ac.il