תעודת הוראה

סטודנטים לפסיכולוגיה יכולים לבחור לשלב גם לימודי תעודת הוראה, המקנה הכשרה למורים במקצועות הנלמדים בבתי הספר העל יסודיים (כיתות ז'-י"ב) במגוון תחומים. תעודת הוראה היא תנאי לקבלת רישיון הוראה מטעם משרד החינוך ולקבל את כל הזכויות של מורה בית הספר מבחינת משכורת והזדמנויות לקידום. עובדי חינוך בביה"ס שאינם עוסקים בהוראה צריכים להיות גם כן בעלי תעודת הוראה כגון יועצים חינוכיים, וכן מרצים במכללות לחינוך.

למחלקה ללימודי הוראה יכולים להתקבל תלמידי או בוגרי חוגי הלימוד המתאימים למקצועות ההוראה שהמחלקה ללימודי הוראה מציעה. אין חובה להיות בעל רקע אקדמי בחינוך בכדי ללמוד לימודי הוראה, אך כן נדרש רקע אקדמי דיסציפלינארי מתאים, בהיקף של חוג לפחות, לאחד ממקצועות ההוראה. לתלמידי לימודי הוראה מתקיימת הזדמנות להשתתף בתכנית חדשנית להכשרת מורים "אקדמיה כיתה". תכנית חדשה של משרד החינוך שמטרתה להציע גישה חלופית להכשרת המורים ולקדם מעבר ל"הוראה בצמד" בכיתות הלימוד.

 

 

מלגות ופרסים לתלמידי תעודת הוראה

 • מלגת 50% שכ"ל על לימודי הוראה - לתלמידי תואר ראשון 
  האוניברסיטה העברית מעוניינת לעודד את תלמידיה לשלב לימודי הוראה במהלך התואר, על מנת לפתוח אפשרויות תעסוקה עתידיות ולתמוך בכך במערכת החינוך הישראלית. לפיכך, האוניברסיטה מציעה מלגה של 50% שכ"ל ללימודי הוראה לכל תלמידי הבוגר שסיימו שתי שנות לימודים ואשר מתכוונים להרשם למסלול לתעודת הוראה בביה"ס לחינוך בתש"פ. 
  תנאי קבלת המלגה:
  1. המלגה מיועדת לסטודנטים לתואר ראשון של האוניברסיטה העברית בלבד, בכל המקצועות הרלוונטיים ללימודי הוראה.
  2. המלגה מיועדת לכל מי שיתקבלו ללימודי הוראה לפי הקריטריונים של ביה"ס לחינוך ויעמדו בדרישות הקבלה, ובהתאם למגבלה של מספר המלגות שיחולקו. אם מספר הפונים יהיה גדול ממספר המלגות, יקבלו אותן הנרשמים המתאימים ביותר מבחינת נתוני הקבלה.
  3. מי שימצאו מתאימים לקבלת המלגה ישלמו 50% משכ"ל ללימודי ההוראה בכל שנה, בין אם לומדים במסלול הנמשך שנתיים או שנה אחת. מי ש"יגררו" את לימודיהם לתעודת הוראה יותר משנתיים לא יוכלו לקבל מלגת שכ"ל בשנה השלישית ואילך.
  4. סטודנטים שזכאים למלגת שכ"ל או לפטור משכ"ל בהיקף 50% ומעלה מסיבות אחרות, לא יוכלו להנות ממלגה זו. מי שזכאים למלגה/פטור אחר הנמוך מ-50%, יוכלו להנות מהשלמת המלגה עד לגובה 50%.

 

 • מלגות סיוע
  מלגות באחריות מדור הסיוע של האוניברסיטה העברית. לפרטים יש לפנות ישירות למדור הסיוע.
   
 • תכנית אקדמיה-כיתה

  לתלמידי לימודי הוראה מתקיימת הזדמנות להשתתף בתכנית חדשנית להכשרת מורים "אקדמיה כיתה", תכנית של משרד החינוך שמטרתה לשנות את הליך הכשרת המורים ולקדם מעבר ל"הוראה בצמד" בכיתות הלימוד. מטרת התכנית היא להכניס את התלמיד באופן מלא לחיי בית הספר כהכנה נאותה לכניסה למקצוע ההוראה על כל מרכיביו. סטודנט המשתתף בתכנית יקבל מלגה בגובה של עד 2,200 ש"ח הממומנת על ידי משרד החינוך.
   

 • מובילים פדגוגיים – סדנת מצטיינים במסלול תעודת הוראה
  במחלקה ללימודי הוראה מתקיימת סדנת מחקר לסטודנטים מצטיינים. ההשתתפות בסדנה תזכה את המשתתפים במלגה. אנו מציעים לכל המעוניינים להשתתף בסדנה זו להגיש מועמדות.
   

 • הוראת עברית לדוברי ערבית -  لغة عبرية للناطقين بالعربية
  סטודנטים שיתקבלו ללימודי תעודת הוראה במקצוע "הוראת עברית לדוברי ערבית" יזכו למלגה של 50% משכר הלימוד שתינתן ע"י האוניברסיטה.
   

 • הזנק להוראה - התכנית להסבת אנשי ונשות היי-טק ותעשיה עתירת ידע להוראת מתמטיקה
  סטודנטים שיתקבלו לתכנית הזנק להוראה - התכנית להסבת אנשי ונשות היי-טק ותעשיה עתירת ידע להוראת מתמטיקה יזכו במלגת לימודים בהיקף 70% משכ"ל (תודות לתורמים של ביה"ס לחינוך ע"ש פוקס).
   

 • תכנית מלגות ללומדים לתעודת הוראה בפיסיקה, כימיה, ביולוגיה, מתמטיקה, מדעי המחשב, תנ"ך לממלכתי, תרבות ישראל לממלכתי, לשון עברית ואנגלית
  תכנית המלגות של משרד החינוך ומפעל הפיס. התכנית מיועדת לסטודנטים שעדיין לומדים לקראת תואר ראשון, שני או דוקטור ושמתחילים לימודי הוראה. התכנית דורשת השתתפות בשני ימים מרוכזים של כלל המלגאים בתכנית. למידע נוסף נא ללחוץ כאן. מתעניינים מתבקשים להירשם לתעודת הוראה במערכת הרישום של המחלקה ללימודי הוראה. כדי לרשום מועמדות לתכנית המלגות יש להתקשר לססקייה דה-האן.
   

 • מלגות הצטיינות לסטודנטים להוראת ערבית
  הפקולטה למדעי הרוח מעניקה סכום למלגות הצטיינות לסטודנטים להוראת ערבית:

  מלגת עידוד למצטיין/מצטיינת בהתנסות המעשית והסדנה הדידקטית
  ועדת המלגה בוחרת את המועמד/ת הראוי/ה, מקרב המשתתפים בהכשרה המעשית, לפי הקריטריונים הבאים:
  - חוות-דעת על איכות העבודה המעשית והיכולת לתפקד כמורה לערבית
  - הישגים לימודיים בתעודת הוראה בכלל ובסמינר הדידקטי בפרט
  - מוכוונות להוראה במערכת החינוך
  - התבלטות לטובה בסדנה, תרומה לקבוצה, השקעת מאמצים, התקדמות לאורך השנה והוכחת רצינות

  מלגות שכ"ל לנרשמים חדשים להוראת ערבית
  ועדת המלגה בוחרת  שני מועמדים ראויים ומתאימים במיוחד, אשר יהנו מהשתתפות חלקית בשכ"ל, לפי הקריטריונים הבאים:
  - מוטיבציה ומכוונות להוראה
  - הישגים לימודיים בתואר
  - המלצה של מרצה
  בית הספר יפנה למועמדים המתאימים.
   

 • פרס על עבודה סמינריונית מצטיינת
  הפרס יוענק לעבודה סמינריונית מצטיינת שנכתב בקורס של החוג לחינוך וקיבלה ציון 95 ומעלה. רשאים להגיש מועמדות לפרס רק תלמידי בית הספר לחינוך. תוגש עבודה סמינריונית שנכתב בשנה האקדמית שקדמה להגשה לפרס וציונה התקבל במזכירות עד סוף דצמבר.
  הקול קורא יישלח לסטודנטים לכתובת המייל האוניברסיטאית.
   
 • פרס הוקרה על פעילות התנדבותית
  הפרס מיועד לתלמידי בית הספר לחינוך המעורבים בפעילות התנדבותית שלא שמחויבת במסגרת קורס או תכנית לימודים.
  הקול קורא יישלח לסטודנטים לכתובת המייל האוניברסיטאית.
   
 • Leonard & Pamela Marks SAEF for the School of Education
  המלגה מיועדת לסטודנטים בשנה השנייה של הלימודים לתעודת הוראה אשר לומדים לתואר מוסמך ומעלה או בעלי תואר מוסמך ומעלה בחינוך או בתחום רלוונטי למקצוע ההוראה הנלמד. המלגה תינתן בהתאם להצטיינות האקדמית של הסטודנט/ית. המלגה תינתן לסטודנט/ית שלא מקבל/ת כבר מלגה אחרת בתעודת הוראה פרט למלגת אקדמיה כיתה.
  הקול קורא יישלח לסטודנטים לכתובת המייל האוניברסיטאית.

מידע נוסף

תלמידי בית הספר לחינוך יכולים לפנות למידע נוסף בענייני מלגות ופרסים גם למנהל תלמידים (תלמידים חדשים), למזכירות האקדמית ולמדור סיוע בקישורים הבאים: