כללי

Dr. Eran Eldar

מניעת מחשבה כשיטה לשלוט במחשבות לא רצויות

21 יולי, 2022

החוויה של לנסות לעצור מחשבות לא נעימות או לא רצויות מוכרת לכולנו. אבל, מצב בו אנו מודעים לניסיון לעצור מחשבה לא רצויה אומר שמחשבה זו למעשה כבר חדרה למודעות. האם אנו מסוגלים גם למנוע ממחשבות לא רצויות להגיע למודעות מלכתחילה?

ד"ר ענת פרי

רופאים אחרי משמרת לילה מראים תגובה רגשית מופחתת וחשים פחות אמתפיה

17 יולי, 2022

מחקר של ד"ר ענת פרי' פרופ' שהם חושן-הלל מהבית הספר למנהל עסקים וד"ר אלכס גיללס הלל מהפקולטה לרפואה והמרכז הרפואי הדסה, מצא כי רופאים אחרי משמרת לילה מראים תגובה רגשית מופחתת וחשים פחות אמתפיה לתמונות של אחרים הסובלים מכאב. בנוסף, גילו החוקרים כי רופאים רשמו כ- 20-30% פחות משככי כאבים במהלך משמרת לילה (בהשוואה למשמרת היום), וכן פחות משככי כאבים מכפי שמומלץ באופן עקרוני על ידי ארגון הבריאות העולמי.

ברכות לסטודנטית אנה אילין

ברכות לסטודנטית אנה אילין

10 יולי, 2022

היחידה למעורבות חברתית בדיקנט הסטודנטים קיימה אירוע סיום שנה למלגאי היחידה והענקת פרסי הצטיינות על תרומה לקהילה בהתנדבות לשנה"ל תשפ"ב. פרסי הצטיינות על תרומה יוצאת דופן בתוכניות נושאות מלגה זכו שלושה סטודנטים, ביניהם אנה אילין מתוכנית אוניברסיטה בעם, סטודנטית שנה ג' בתואר בוגר לפסיכולוגיה ומדעי הדתות. במסגרת התוכנית, אנה לימדה קבוצה של נשים חרדיות פסיכולוגיה, התמודדה עם העומס והדרישות של התוכנית, הייתה נוכחות חשובה לצוות שלה והשקעה אינסופית על אף האתגרים.

שימוש מקורי באימון קוגניטיבי להטיות חשיבה

שימוש מקורי באימון קוגניטיבי להטיות חשיבה

5 יולי, 2022

נכשלתם? לא הצלחתם? לא הולך לכם?

כשמתרחש אירוע שלילי בחיינו, אנו נוטים לתת הסברים לסיבות להתרחשותו. הסברים אלו משפיעים על הדרך שבה אנו חווים את האירוע ומגיבים אליו. לאורך זמן, בעוד חלק מהאנשים בוחנים מחדש אירועים שעברו ומשנים את הייחוס הסיבתי שנתנו להם, אחרים נשארים תקועים בייחוס הסיבתי הראשוני שנתנו לאירוע.

מה אם יכלנו לסייע לאנשים לעבור באופן גמיש בין ייחוסים שליליים יותר ('לא הצלחתי כי אני כישלון') לייחוסים אדפטיביים יותר ('היה קשה הפעם ולא הייתי במיטבי')?

ברוכים הבאים ד"ר נעם זיגלמן וד"ר גל לצרוס

ברוכים הבאים ד"ר נעם זיגלמן וד"ר גל לצרוס

30 יוני, 2022

המחלקה לפסיכולוגיה שמחה לקבל שני חברי סגל חדשים, החל משנת הלימודים תשפ"ג:

ד"ר גל לצרוס , חבר סגל במגמה הקלינית, העוסק בשיטות מחקר אידיוגרפיות, התערבויות פסיכולוגיות מותאמות-אישית מבוססות-נתונים.

ד"ר נעם זיגלמן, שנקלט במשרה משותפת עם החוג לקוגניציה ומדעי המוח ועוסק בהבדלים בין-אישיים, יכולות למידה, קריאה, יכולות קוגניטיביות גבוהות, מידול סטטיסטי וחישובי. עם קליטתו זכה נעם במענק לחברי סגל צעירים מטעם קרן עזריאלי - ברכות!

ברוכים הבאים

shiraran

התפוח לא "מרגיש" רחוק מהעץ: סוציליזאציה של אמפתיה

11 מאי, 2022

בדומה למבוגרים, גם ילדים חווים פחות אמפתיה כלפי קבוצות חברתיות מסוימות, בהשוואה לאחרות. מחקר של ד"ר שירה רן, בשיתוף עם ד"ר מיכל רייפן תגר (אוניברסיטת רייכמן), פרופ' מאיה תמיר ופרופ' עירן הלפרין, מצא שאימהות נבדלות אחת מהשניה במידת האמפתיה שהן רוצות שהילדים שלהן ירגישו כלפי קבוצות חוץ מסויימות, כתלות באידאולוגיה הפוליטית שלהן.

הפוטנציאל המיטיב שיש להתפלגויות מוטות על למידה

הפוטנציאל המיטיב שיש להתפלגויות מוטות על למידה

24 אפריל, 2022

בעוד ששפות העולם נבדלות זו מזו באופנים רבים, הן חולקות קווי דמיון שיכולים ללמד אותנו על הקוגניציה האנושית. במחקר חדש של פרופ' ענבל ארנון וד"ר אורי לוי רוטבין, בדקו החוקרות את ההשלכות של אחד מקווי הדמיון החזקים ביותר בין שפות על הלמידות (learnability).