כללי

תפיסת הבעות דינמיות בקרב צעירים ומבוגרים

תפיסת הבעות דינמיות בקרב צעירים ומבוגרים

15 יוני, 2021

מחקרים בעבר הראו כי אנשים מבוגרים מראים קשיים בתפיסת רגשות. מחקרים אלו התבססו על מטלות של זיהוי רגש שכללו הבעות פנים, סטטיות, סטריאוטיפיות ובלי קונטקסט. בחיי היום-יום, הבעות הפנים מגולמות בקונטקסט עשיר, דבר שיכול להשפיע על האופן שבו הן מזוהות. ספציפית, שפת הגוף שמתחברת לפנים יכולה להשפיע על האופן שבו אנחנו תופסים את הבעת הפנים.

הריון עשוי לתרום לחוסן הנפשי בעתות משבר ולחץ

הריון עשוי לתרום לחוסן הנפשי בעתות משבר ולחץ

9 יוני, 2021

מחקרים מראים שבזמן היריון יש עלייה של סימפטומים של חרדה ודיכאון בקרב נשים. עם זאת, מחקר חדש של ד"ר שיר אציל בשיתוף עם ד"ר ענבל ראובני (הפקולטה לרפואה ובי"ח הדסה) והדוקטורנטית קרן ירמיה (בר-אילן) מצא שדווקא בתקופת הקורונה נשים בהריון גילו חוסן לסימפטומים של דיכאון וחרדה לעומת נשים שאינן בהריון.

Ayelet Landau

ברכות לפרופ' איילת לנדאו

3 יוני, 2021
ברכות לפרופ' איילת לנדאו וד"ר לברברה הנדל (אוניברסיטת וורצבורג) על זכייתן במענק מטעם הקרן הלאומית הגרמנית למחקר על מקצבים מוחיים, תפיסה, ותנועות עיניים בעוורים.
itzik fradkin

התפקיד של הטלת ספק במידע חושי כמשמעותית בהבנת טורדנות כפייתית

26 מאי, 2021

מאמר חדש של ד"ר אשר שטראוס, ד"ר איציק פרדקין ופרופ' יונתן הפרט, שפורסם לאחרונה ב - Clinical Psychological Science מתקף שימוש בתנועות עכבר למדידה של ספק (doubt) בקרב הסובלים מסימפטומים של טורדנות כפייתית (OCD).

למדידה שכזו, יתרונות רבים על פני הדרך המקובלת למדידת ספק - באמצעות דיווח עצמי. בנוסף המאמר מדגים שספק בקרב קבוצת נבדקים זו גבוהה ביחס לקבוצת הביקורת גם במטלות ניטרליות בהן אין משמעות גבוהה לטעות. עובדה זו מחזקת תיאוריות המדגישות את התפקיד של הטלת ספק במידע חושי כמשמעותית בהבנת טורדנות כפייתית.

כל הכבוד וברכות לפרופ' מאיה תמיר!

כל הכבוד וברכות לפרופ' מאיה תמיר!

23 מאי, 2021

בסתיו הקרוב היא תסיים את הקדנציה שלה כראש המחלקה לפסיכולוגיה, אבל בינתיים היא כבר הספיקה להיבחר לנשיאה הנכנסת (2022-2023) של האגודה למדעי הרגש (SOCIETY FOR AFFECTIVE SCIENCE).

כל הכבוד וברכות לפרופ' מאיה תמיר!

רוצים לקרוא עוד על התפקיד והאגודה - בתגובה הראשונה

צרור ברכות לחברי סגל המחלקה לפסיכולוגיה

צרור ברכות לחברי סגל המחלקה לפסיכולוגיה

20 מאי, 2021

לפרופ' אמריטוס גבי שפלר - שהועלה לדרגת פרופ' מן המניין, ומונה לדיקן ללימודים מתקדמים במכללת אחווה!

לד"ר שלמה ישראל על קבלת קביעות.

לד"ר טלי קליימן על קבלת קביעות.

קל יותר לגרום לפגיעה כשהיא משפיעה על אנשים רבים

קל יותר לגרום לפגיעה כשהיא משפיעה על אנשים רבים

18 מאי, 2021

מנהל שנדרש לקצץ בהוצאות יעדיף קיצוצי שכר רוחביים שיפגעו בעובדים חלשים רבים - מאשר קיצוץ ממוקד שיפגע רק במעטים, אבל יניב אותה תוצאה פיננסית. מחקר מסביר מדוע קל לנו יותר לפגוע בקבוצות גדולות. במחקר של פרופ' אילן יניב ד"ר מאיר ברנרון (לשעבר דוקטורנט במחלקה) וד"ר שהם חושן-הלל מביה"ס למנהל עסקים, השתתפו 20,000 איש בישראל ובארה"ב. 

על פי תוצאות המחקר, גם אם סך הפגיעה זהה, ההסתכלות היא בפגיעה פר אדם - שנתפסת כקלה יותר אם מספר הנפגעים גדול יותר. על פי המחקר קל לנו יותר להיות אנוכיים ולהיטיב עם עצמנו, ולא נעים לנו כשאנחנו פוגעים במעטים. 

זכייה במלגת Jerusalem Brain Community

זכייה במלגת Jerusalem Brain Community

13 מאי, 2021

ברכות חמות לשבעה סטודנטים מופלאים שזכו במלגת Jerusalem Brain Community לתלמידי בוגר. המלגה מוענקת לסטודנטים מצטיינים בשנה האחרונה ללימודי הבוגר ומאפשרת לזוכים בה לפתח את כישורי המחקר שלהם ולשמור על מצויינות אקדמית.

מיתר בנבג'י, אוהד לבנת ועדי גלבוצקי מהתכנית המשולבת פסיכולוגיה וקוגניציה; שי שחר ואלעד דביר מפסיכוביולוגיה; ירדן גביש מפסיכולוגיה מדמ"ח וטלי כהן מפסיכולוגיה ובלשנות

ברכות למעבדתו של פרופ' יונתן הפרט

ברכות למעבדתו של פרופ' יונתן הפרט

9 מאי, 2021
על הזכייה במענק Global Faculty Research Seed Grant שניתן על ידי אוניברסיטת טקסס, ארצות הברית. המעבדה זכתה במימון משותף יחד עם המעבדה של פרופ' Jasper Smith מאוניברסיטת טקסס, למטרת מחקר המשלב חוקרים מובילים בטיפול בחרדה באוניברסיטאות ברחבי העולם. המחקר בודק את יעילותה של התערבות קבוצתית לטיפול בסימפטומים של רגישות לחרדה. מחקר כזה יכול לעזור בהפצה של טיפולים מבוססי ראיות לטיפול.