כללי

itzik fradkin

התהליך שמוביל להופעת אסוציאציות חופשיות כתהליך של צבירה הדרגתית של מידע פנימי

10 נובמבר, 2022

כיצד אנו חושבים? החוויה האישית שלנו והמחקר הפסיכולוגי מצביע על כך שהמחשבות שלנו פעמים רבות עוקבות זו אחר זו באופן אסוציאטיבי. התהליך האסוציאטיבי הזה סיקרן במשך עשרות השנים האחרונות חוקרים ואף פסיכותרפיסטים רבים. על אף זאת, ההבנה שלנו לגבי המנגנונים שמאפשרים לנו 'לבחור', בכל פעם, אסוציאציה אחת מבין אינספור אסוציאציות אפשריות – אינם מובנים דיים.

ברכות למאיה אנסימן

ברכות למאיה אנסימן

7 נובמבר, 2022

ברכות למאיה אנסימן, דוקטורנטית במעבדה של ד"ר טלי קליימן, על שנבחרה לקבל פרס הצטיינות מקרן יד הנדיב ולהציג את מחקרה במסגרת אירועי פרס רוטשילד 2022. הפרס מוענק במסגרת כנס לכבודה של פרופ' נירה ליברמן, בו מוענקים פרסי מחקר לדוקטורנטים מצטיינים בתחומי מחקרה.

ברכת לנועה מולטו

ברכת לנועה מולטו

30 אוקטובר, 2022

ברכות לנועה מולטו, סטודנטית שנה ב' במחלקה לפסיכולוגיה ובמחלקה ליחסים בין לאומיים על זכייתה בפרס הארצי של מלגת פרח על עשייה חברתית יוצאת דופן - במסגרת תכנית יד ביד של היחידה למעורבות חברתית בדיקנט הסטודנטים. התכנית מיועדת לנערים ונערות בסיכון המתגוררים בהוסטלים ברחבי ירושלים.

כל הכבוד על קבלת הפרס, ועל המחוייבות לעשות, להשפיע ולהביא שינוי. אין לנו ספק שבעבודה המשמעותית שעשית במהלך השנה הבאת הרבה אור ותקווה למי שחנכת.

ישר כוח!

הפוטנציאל של מעקב אחרי תנועות עיניים ככלי לזיהוי זיכרונות

הפוטנציאל של מעקב אחרי תנועות עיניים ככלי לזיהוי זיכרונות

18 אוקטובר, 2022

ניסיון של אנשים להסתיר את מה שהם יודעים היא תופעה קיימת, בין אם בבית משפט, בהערכות נוירופסיכולוגיות או במערכות יחסים בינאישיות. לניסיונות אלו ישנן לעיתים השלכות משמעותיות, כמו הפללת פושעים או סיכול פעולות טרור. לאור זאת, ישנו ביקוש לכלים אמפיריים, מבוססי תיאוריה, אשר יאפשרו איתור של זיכרונות מוסתרים וימנעו האשמות שווא.

ברכות לפרופ' אוריה תשבי

ברכות לפרופ' אוריה תשבי

2 אוקטובר, 2022

לפרופ' תשבי שנבחרה לנשיאת הסניף האירופאי של האיגוד הבינ"ל למחקר בפסיכותרפיה (President of the European Society for Psychotherapy Research).

התפקיד כולל עידוד שיתופי פעולה מחקריים הבודקים טיפולים יעודיים באוכלוסיות שונות, מחקרי טיפול הקשורים למצבים חברתיים באירופה ( הגירה, טראומה ועוד), ייזום תכנים חדשים בכנסים, השתלמויות ועוד. וכמובן לשים את ישראל על המפה.

בהצלחה!

ההשפעות של מגפת הקורונה על רגשות ועמדות בין קבוצות בתוך סכסוך בין קבוצתי מתמשך

ההשפעות של מגפת הקורונה על רגשות ועמדות בין קבוצות בתוך סכסוך בין קבוצתי מתמשך

21 ספטמבר, 2022

מגיפת הקורונה שינתה מהותית את הדרך שבה בני אדם מתקשרים, הן כיחידים והן כקבוצות, לנוכח התפרצות כה נרחבת. במחקר שהוביל הדוקטורנט נמרוד ניר יחד עם פרופ׳ עירן הלפרין והחוקר הדרום קוריאני Juhwa Park ביקשו החוקרים לבחון את ההשפעות של מגפת הקורונה על רגשות ועמדות בין קבוצות בתוך סכסוך בין קבוצתי מתמשך: דרך הסכסוך הקוריאני.

תפיסת זמן ותגובה מוחית

תפיסת זמן ותגובה מוחית

11 ספטמבר, 2022

תפיסת זמן היא חלק מהותי מהיום-יום שלנו. במקרים רבים היא בלתי נפרדת משאר הפעולות שאנחנו עושים - למשל, במהלך כל משחק כדור אנחנו עוקבים אחרי מהלך ומהירות הכדור כדי להחליט באיזה קצב לרוץ ומתי לשלוח יד כדי לתפוס את הכדור. במקרים אחרים היא נבחנת יותר - אנחנו יודעים לומר אם צליל נמשך זמן קצר או ארוך, גם כאשר הצליל עצמו זהה משאר הבחינות. בניגוד לחושים שלנו שנסמכים על איברים ידועים, כמו עיניים לראייה ואוזניים לשמיעה, אין ככל הידוע איבר מסוים שמהווה את השעון הפנימי שלנו.

עייפות קוגניטיבית וקבלת החלטות

עייפות קוגניטיבית וקבלת החלטות

21 אוגוסט, 2022

ורמים רבים משפיעים על יכולת קבלת ההחלטות שלנו, מסתבר שאחד מהגורמים האלה היא עייפות קוגניטיבית. האזינו לפרופ' ליאון דעואל מדבר בתכנית "שלושה שיודעים", על מחקר חדש בנושא עייפות מנטלית, הימצאות רעלים במוח בעקבות מאמץ מסוג זה וההשלכות של רעלים אלו על יכולת קבלת ההחלטות שלנו.

https://www.ifatmediasite.com/.../2022/08/17/11622641.mp3