השפעת אוקסיטוצין על הקשר שבין טסטוסטרון לתחרותיות

29 יולי, 2021
Boaz Cherki

תחרותיות מהווה מרכיב מרכזי באינטראקציות בין בני-אדם. בעידן של רף קבלה גבוה למסלולי לימוד מבוקשים, של מירוץ בלתי פוסק אחר קידום בעבודה, ושל מחסור במשרות עם שכר גבוה, נכונות להתחרות היא תנאי כמעט הכרחי להצלחה.

עד היום, המחקר שבחן את הגורמים הבילוגיים הקשורים בתחרותיות התרכז בהורמון המין – טסטוסטרון, ולא הגיע לממצאים חד משמעיים.

מחקר חדש של הדוקטורנט בועז שרקי וד"ר שלמה ישראל מהמחלקה לפסיכולוגיה ופרופ' אייל וינטר מהמחלקה לכלכלה התמקד דווקא בנוירו-הורמון אוקסיטוצין – המשחק תפקיד משמעותי בוויסות התנהגות וקוגניציה חברתית. המחקר מצא כי לא רק שלאוקסיטוצין תפקיד חשוב בנכונות להתחרות, אלא שהוא גם משפיע על הקשר שבין טסטוסטרון לתחרותיות.

במסגרת המחקר, החוקרים ערכו ניסוי בו אמדו את נכונותם של 204 נבדקים, שקבלו אוקסיטוצין או פלסבו, להתחרות זה בזה. תוצאות הניסוי הצביעו על קשר בין עלייה ברמות הטסטוסטרון במהלך המשימה לבין הנכונות להתחרות אצל גברים שקבלו פלסבו. כך, גברים שרמת הטסטוסטרון שלהם עלתה, העדיפו להתחרות, גם בניטרול של גורמים אחרים שקשורים בנכונות להתחרות, כגון, יכולת, בטחון עצמי, ושנאת-סיכון. החידוש המרכזי של המחקר הוא שמתן אוקסיטוצין, לפני ביצוע המשימה, מבטל אצל גברים את הקשר הזה בין עלייה בטסטוסטרון לבין הנכונות להתחרות. אצל נשים, לעומת זאת, לא נמצא קשר בין עלייה ברמות הטסטוסטרון לבין תחרותיות, ולא נמצאה השפעה של אוקסיטוצין על כך.

ממצאי המחקר מצביעים, איפוא, על כך שלאוקסיטוצין תפקיד חשוב בוויסות ההשפעה של הורמונים אחרים על תחרותיות, ועוזרים לנו להעמיק את ההבנה בנוגע למנגנונים הביולוגיים הסבוכים שעומדים בבסיס התנהגות חברתית בבני-אדם.

למאמר המלא לחצו כאן