חדשות

מניעת מחשבה כשיטה לשלוט במחשבות לא רצויות

21 יולי, 2022
Dr. Eran Eldar

החוויה של לנסות לעצור מחשבות לא נעימות או לא רצויות מוכרת לכולנו. אבל, מצב בו אנו מודעים לניסיון לעצור מחשבה לא רצויה אומר שמחשבה זו למעשה כבר חדרה למודעות. האם אנו מסוגלים גם למנוע ממחשבות לא רצויות להגיע למודעות מלכתחילה?

במחקר חדש, ד"ר יצחק פרדקין וד"ר ערן אלדר בחנו שאלה זו באמצעות מטלת אסוציאציות חופשיות שבה הנבדקים התבקשו להימנע מלחזור על אותן האסוציאציות. המחקר הראה שהנבדקים הצליחו לעשות זאת בעיקר על ידי דחייה והחלפה של אסוציאציות חוזרות לאחר שאלו כבר נכנסו למודעות. ממצא מרכזי נוסף הוא שאסוציאציות שעלו לראש ודווחו נטו להתחזק באופן משמעותי, כך שהסיכוי לחזור עליהן הלך והתגבר. יחד עם זאת, אנשים שהתבקשו להימנע מאסוציאציות חוזרות הצליחו להימנע, באופן חלקי, מאפקט ההיזון החוזר הזה. כלומר, על אף שהנבדקים במחקר לא הצליחו להימנע לחלוטין מלחשוב מחשבות לא רצויות, המחקר מצביע, לראשונה, על מנגנונים המאפשרים לוודא שמחשבות לא רצויות לא יהפכו ליותר מדי דומיננטיות וחזרתיות.

למאמר המלא לחצו כאן

רופאים אחרי משמרת לילה מראים תגובה רגשית מופחתת וחשים פחות אמתפיה

17 יולי, 2022
ד"ר ענת פרי

מחקר של ד"ר ענת פרי' פרופ' שהם חושן-הלל מהבית הספר למנהל עסקים וד"ר אלכס גיללס הלל מהפקולטה לרפואה והמרכז הרפואי הדסה, מצא כי רופאים אחרי משמרת לילה מראים תגובה רגשית מופחתת וחשים פחות אמתפיה לתמונות של אחרים הסובלים מכאב. בנוסף, גילו החוקרים כי רופאים רשמו כ- 20-30% פחות משככי כאבים במהלך משמרת לילה (בהשוואה למשמרת היום), וכן פחות משככי כאבים מכפי שמומלץ באופן עקרוני על ידי ארגון הבריאות העולמי.

על פי המחקר שפורסם לאחרונה ב-PNAS עבודה במשמרת לילה עלולה לגרום להטיה בהחלטות הקשורות לניהול כאב, ככל הנראה בשל תפיסה לקויה של כאב המטופלים במהלך משמרת הלילה. אפילו רופאים השואפים להעניק את הטיפול הטוב ביותר למטופלים שלהם, רגישים להשפעות של משמרת לילה. אנו מציעים לאמץ הנחיות מובנות יותר לטיפול בכאב בבתי חולים ולשפר את האופן שבו בנויות תורנויות הרופאים. למעשה, תוצאות אלה רלוונטיות כנראה לכל אדם הסובל מחוסר שינה (או עלול להיות מטופל על ידי רופא עייף).

למאמר המלא לחצו כאן

ברכות לסטודנטית אנה אילין

10 יולי, 2022
ברכות לסטודנטית אנה אילין

היחידה למעורבות חברתית בדיקנט הסטודנטים קיימה אירוע סיום שנה למלגאי היחידה והענקת פרסי הצטיינות על תרומה לקהילה בהתנדבות לשנה"ל תשפ"ב. פרסי הצטיינות על תרומה יוצאת דופן בתוכניות נושאות מלגה זכו שלושה סטודנטים, ביניהם אנה אילין מתוכנית אוניברסיטה בעם, סטודנטית שנה ג' בתואר בוגר לפסיכולוגיה ומדעי הדתות. במסגרת התוכנית, אנה לימדה קבוצה של נשים חרדיות פסיכולוגיה, התמודדה עם העומס והדרישות של התוכנית, הייתה נוכחות חשובה לצוות שלה והשקעה אינסופית על אף האתגרים.

"הסטודנטים שלנו הם המובילים בארץ, בחזית האקדמית ובחזית המעורבות החברתית והתרומה לקהילה. אנחנו גאים בהם ובתרומתנו לקהילות השונות בירושלים, רחובות ובשאר הארץ" ציין דיקן הסטודנטים, פרופ' גיא הרפז. "היחידה למעורבות חברתית היא יחידת דגל בדיקנט והעשייה של סטודנטים במסגרת התוכניות השונות חשובה ומבורכת" סיכם בדבריו רקטור האוניברסיטה, פרופ' ברק מדינה.

המחלקה לפסיכולוגיה שולחת ברכות חמות לאנה על הזכייה וחשוב לא פחות על העשייה לאורך השנה.

לכל החדשות >>