מרכז שיינפלד

מחקר

מרכז שיינפלד למחקר גנטי בבני אדם, מוקדש ללימוד ומחקר של גנטיקה התנהגותית בתחום מדעי החברה.
המרכז מנוהל ע"י ד"ר שלמה ישראל, ראש המעבדה לביולוגיה של התנהגות חברתית, חבר בקהילת המוח בירושלים (Jerusalem Brain Community - JBC) ובמרכז לאוטיזם של האוניברסיטה העברית והמרכז הרפואי הדסה.
המחקר הנעשה במרכז שיינפלד הינו רב תחומי ומשלב טכניקות של גנטיקה מולקולרית עם דיסציפלינות שונות מתחום הפסיכולוגיה כמו אישיות, קוגניציה, פסיכולוגיה חברתית ונוירו- פסיכולוגיה. 
המרכז מפעיל מעבדה גנטית בחוג לפסיכולוגיה, המצוידת במכשור מתקדם (Step one Plus Real-Time PCR- Thermo Fisher scientific), שבעזרתו ניתן לאפיין הבדלים בין נבדקים ברמות ביטוי גנים וסוג הווריאנטים הגנטיים. הבדיקות הגנטיות בשילוב עם פרדיגמות לבדיקת התנהגות חברתית מאפשרות לבחון את הזיקה בין גנים להתנהגות. בנוסף, במחקר ניתן דגש על יישום הידע שהושג בפרויקט הגנום האנושי, על מנת להגיע להבנה מעמיקה יותר של התהליכים המולקולריים המתווכים את השפעת הגנים על ההיבטים השונים של ההתנהגות האנושית.
הפרויקטים המחקריים המתבצעים כעת במכון כוללים: מחקר גנטי על אישיות נורמאלית, מחקר גנטי על אוטיזם והפרעת אישיות גבולית ומחקר על התפקיד של ואריאציות גנטיות במערכת הורמונים אוקסיטוצין וואזופרסין והשפעתם על הבדלים בינאישיים בהתנהגות.
 

הוראה 

אחד התפקידים החשובים של מרכז שיינפלד הוא לשמש כפלטפורמה ללימודי גנטיקה התנהגותית בבני-אדם. המרכז מקיים קורסים וסמינרים בחסות החוג לפסיכולוגיה, הנערכים בפקולטה למדעי החברה (הר-הצופים) ומכוונים לסטודנטים במדעי החברה והרוח. המרכז גם מושך אליו סטודנטים מהפקולטה למדעי החיים (גבעת רם) והפקולטה לרפואה (עין כרם). בסמסטר הקרוב – סתיו 2016,  ד"ר ישראל ילמד את הקורסים הבאים:

אישיות

התנהגות חברתית - nature and nurture

אלטרואיזם בבני-אדם (סמינר לסטודנטים לתואר שני / דוקטורט)

נוירואנדוקרינולוגיה של לחץ והתנהגות חברתית (סמינר לסטודנטים לתואר שני / דוקטורט)