חדשות

itzik fradkin

התפקיד של הטלת ספק במידע חושי כמשמעותית בהבנת טורדנות כפייתית

26 מאי, 2021

מאמר חדש של ד"ר אשר שטראוס, ד"ר איציק פרדקין ופרופ' יונתן הפרט, שפורסם לאחרונה ב - Clinical Psychological Science מתקף שימוש בתנועות עכבר למדידה של ספק (doubt) בקרב הסובלים מסימפטומים של טורדנות כפייתית (OCD).

למדידה שכזו, יתרונות רבים על פני הדרך המקובלת למדידת ספק - באמצעות דיווח עצמי. בנוסף המאמר מדגים שספק בקרב קבוצת נבדקים זו גבוהה ביחס לקבוצת הביקורת גם במטלות ניטרליות בהן אין משמעות גבוהה לטעות. עובדה זו מחזקת תיאוריות המדגישות את התפקיד של הטלת ספק במידע חושי כמשמעותית בהבנת טורדנות כפייתית.

כל הכבוד וברכות לפרופ' מאיה תמיר!

כל הכבוד וברכות לפרופ' מאיה תמיר!

23 מאי, 2021

בסתיו הקרוב היא תסיים את הקדנציה שלה כראש המחלקה לפסיכולוגיה, אבל בינתיים היא כבר הספיקה להיבחר לנשיאה הנכנסת (2022-2023) של האגודה למדעי הרגש (SOCIETY FOR AFFECTIVE SCIENCE).

כל הכבוד וברכות לפרופ' מאיה תמיר!

רוצים לקרוא עוד על התפקיד והאגודה - בתגובה הראשונה

קל יותר לגרום לפגיעה כשהיא משפיעה על אנשים רבים

קל יותר לגרום לפגיעה כשהיא משפיעה על אנשים רבים

18 מאי, 2021

מנהל שנדרש לקצץ בהוצאות יעדיף קיצוצי שכר רוחביים שיפגעו בעובדים חלשים רבים - מאשר קיצוץ ממוקד שיפגע רק במעטים, אבל יניב אותה תוצאה פיננסית. מחקר מסביר מדוע קל לנו יותר לפגוע בקבוצות גדולות. במחקר של פרופ' אילן יניב ד"ר מאיר ברנרון (לשעבר דוקטורנט במחלקה) וד"ר שהם חושן-הלל מביה"ס למנהל עסקים, השתתפו 20,000 איש בישראל ובארה"ב. 

על פי תוצאות המחקר, גם אם סך הפגיעה זהה, ההסתכלות היא בפגיעה פר אדם - שנתפסת כקלה יותר אם מספר הנפגעים גדול יותר. על פי המחקר קל לנו יותר להיות אנוכיים ולהיטיב עם עצמנו, ולא נעים לנו כשאנחנו פוגעים במעטים. 

זכייה במלגת Jerusalem Brain Community

זכייה במלגת Jerusalem Brain Community

13 מאי, 2021

ברכות חמות לשבעה סטודנטים מופלאים שזכו במלגת Jerusalem Brain Community לתלמידי בוגר. המלגה מוענקת לסטודנטים מצטיינים בשנה האחרונה ללימודי הבוגר ומאפשרת לזוכים בה לפתח את כישורי המחקר שלהם ולשמור על מצויינות אקדמית.

מיתר בנבג'י, אוהד לבנת ועדי גלבוצקי מהתכנית המשולבת פסיכולוגיה וקוגניציה; שי שחר ואלעד דביר מפסיכוביולוגיה; ירדן גביש מפסיכולוגיה מדמ"ח וטלי כהן מפסיכולוגיה ובלשנות

ברכות למעבדתו של פרופ' יונתן הפרט

ברכות למעבדתו של פרופ' יונתן הפרט

9 מאי, 2021
על הזכייה במענק Global Faculty Research Seed Grant שניתן על ידי אוניברסיטת טקסס, ארצות הברית. המעבדה זכתה במימון משותף יחד עם המעבדה של פרופ' Jasper Smith מאוניברסיטת טקסס, למטרת מחקר המשלב חוקרים מובילים בטיפול בחרדה באוניברסיטאות ברחבי העולם. המחקר בודק את יעילותה של התערבות קבוצתית לטיפול בסימפטומים של רגישות לחרדה. מחקר כזה יכול לעזור בהפצה של טיפולים מבוססי ראיות לטיפול.
ברכות לליאור אברמזון

ברכות לליאור אברמזון

6 מאי, 2021

ליאור אברמזון, ממעבדתו של פרופ' אריאל כנפו-נעם זכתה במלגת רוטשילד ובמלגה מטעם מכון חרוב למחקר בנושא התעללות בילדים, עבור השתלמות פוסט-דוקטורנט בחו"ל.

ליאור מתכננת לנסוע לאוניברסיטת קולומביה בניו יורק ולחקור התנהגויות רגשיות של ילדים אשר עברו התעללות והזנחה, ואת המנגנונים המוחיים שמתווכים התנהגויות אלו.

האם לחיות יש תת מודע?

האם לחיות יש תת מודע?

2 מאי, 2021

מחקר משותף של חוקרים מהמחלקה לפסיכולוגיה ואוניברסיטת ייל מאפשר לראשונה לבחון, האם לחיות יש תת מודע. המחקר הוא חלק משיתוף פעולה בין מעבדותיהם של פרופ' לורי סנטוס ופרופ' סטיב צ'אנג באוניברסיטת ייל, החוקרים תהליכי קוגניציה והתנהגות בקופים וכלבים, לבין מעבדתו של פרופ' רן חסין, המתמחה בתהליכים מודעים ולא מודעים בבני אדם. ד"ר שי בן-חיים, שהגה את המחקר וביצע אותו, הוא פוסט-דוקטורנט משותף של אוניברסיטת ייל והאוניברסיטה העברית.